حلقه‌ی گمشده‌ی اهالی کتاب

ایده‌های خیابانی

ایده‌های خیابانی/ امین بزرگیان/ نشر تیسا/ فلسفه/ تاملاتی درباره‌ی زیست شهری

یافتن راهی برای آشکارسازی شکاف‌ها در خلال زندگی روزمره

حضور در شهر همان ایستادن در میانه‌ی زندگی روزمره است. این زندگی به همان میزان که در اختیار ماست، بر ما مسلط است، تنها در لحظاتی کوتاه می‌توان توقف کرد و به آن نگریست. به تعبیر والتر بنیامین در عرصه‌هایی که در آن هستیم، شناخت فقط به شکل جرقه‌های آذرخش ظهور می‌کند.

امین بزرگیان دغدغه‌های اصلی خود را در نگارش این اثر، بیش از هر چیز، یافتن راهی می‌داند برای آشکارسازی شکاف‌ها، شکاف‌هایی که در خلال زندگی روزمره در تهران نمایان می‌شود.

در پشت جلد کتاب می‌خوانیم:

«تمامی نوشته‌های این مجموعه در خلال حضور در خیابان متولد شده‌اند. دغدغه‌های اصلی‌ام در نگارش آنها بیش از هر چیز یافتن راهی بود برای پر کردن شکاف‌هایی که در خلال زندگی روزمره در تهران سر باز می‌کند، شکاف‌هایی ماحصل حضور در «زندگی روزمره» به‌ نظرم ما در «شهر» همواره درون زندگی روزمره‌ایم این زندگی به همان میزان که در اختیار ماست، بر ما مسلط است؛ تنها لحظاتی هست که می‌توان ایستاد و بدان نگریست. به تعبیر بنیامین، در عرصه‌هایی که درون آن هستیم، شناخت فقط به شکل جرقه‌های آذرخش فرا می‌رسد. این متن‌های نامنسجم در طول چند سال نوشته شده‌اند. سعی کرده‌ام کم‌ترین بازبینی را برای انتشار آن‌ها در قالب کتاب انجام دهم تا بیشتر بتوانند وضعیت خودم را در «شهر» نشان دهند. به نظرم، نوشتن متنی منسجم درباره‌ی چیزی به غایت نامنسجم اساساً خیال‌پردازانه است.

این کتاب مجموعه‌ نوشته‌های من درباره‌ی تهران بین سال‌های ۸۱ تا ۸۶ است که پس از نزدیک به یک دهه تأخیر به همت انتشارات تیسا منتشر می‌شود. با وجود همه‌ی ملاحظات و تغییرات در زندگی و اندیشه‌ها ترجیح دادم به آن تجربه‌های نگاشته شده دست نزنم و متن‌ها را بدون تغییر برای انتشار در اختیار نشر بگذارم. قطعاً همه‌ی قطعات این توانایی را داشتند که بازنویسی شوند، اما آنچه من را از این دست‌درازی نظری نهی کرد اهمیت خود تجربه، به مثابه چیزی زمانمند و مکانمند، است؛ چیزی که در این سال‌ها از دست داده‌ام.»

«رسانه کتاب» حلقه‌ی گمشده‌ی اهالی کتاب

پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد